Euro: Ιταλία-Τουρκία στην πρεμιέρα - Tο πρόγραμμα των τηλεοπτικών μεταδόσεων


Με καθυστέρηση ενός χρόνου λόγω της πανδημίας, το Euro επιτέλους ξεκινάει και οι χιλιάδες φίλοι του ποδοσφαίρου ετοιμάζονται να πιάσουν θέσεις για να απολαύσουν την μεγάλη γιορτή..Πρεμιέρα σήμερα στο «Ολίμπικο» της Ρώμης όπου η Ιταλία αντιμετωπίζει την Τουρκία (22:00, ΑΝΤ1).
Στις κερκίδες θα βρίσκονται περίπου 16.000 φίλαθλοι, που θα θελήσουν να δώσουν ώθηση στην Ιταλία, η οποία φιλοδοξεί να φτάσει στην κατάκτηση της κορυφής της Ευρώπης για πρώτη φορά μετά το πολύ μακρινό 1968.
Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι είναι αήττητη από το 2018 (27 σερί ματς χωρίς να χάσει) και δεν έχει δεχτεί γκολ στα τελευταία οκτώ ματς, αλλά οι «ατζούρι» γνωρίζουν καλά πως όλα κρίνονται στα τελικά.
Στον αντίποδα, η Τουρκία προκρίθηκε δεύτερη από το γκρουπ της στα προκριματικά και έδειξε ικανή να τα βάλει με τα μεγαθήρια νικώντας με 2-0 την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία.
Ο Σενιόλ Γκιουνές έχει ένα ρόστερ με πολύ ποιοτικούς παίκτες που πρωταγωνιστούν σε μεγάλα πρωταθλήματα όπως οι Σογιουντσού, Ουντέρ και Τσαλχάνογλου και φιλοδοξεί σε μια ανάλογη πορεία με αυτή του 2008, όταν η Τουρκία έφτασε μέχρι τα ημιτελικά της διοργάνωσης.
Οι δύο ομάδες είχανσυναντηθεί ξανά στο Euro 2000, μάλιστα σαν σήμερα (11/6) πριν 21 χρόνια. Η Ιταλία είχε πάρει τη νίκη με 2-1 χάρη σε γκολ των Αντόνιο Κόντε με ψαλιδάκι και Φίλιπο Ιντζάγκι με πέναλτι, ενώ ο Μπουρούκ Οκάν είχε ισοφαρίσει προσωρινά με το πρώτο γκολ της Τουρκίας στην ιστορία της στη διοργάνωση.

Συνολικά σε δέκα αναμετρήσεις η Ιταλία μετρά επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες, με τους Τούρκους να μην έχουν κερδίσει ποτέ.

Στο άλλο ματς του ομίλου, αύριο Σάββατο στις 16:00 αναμετρώνται Ελβετία και Ουαλία στο Μπακού.

Πιθανές συνθέσεις:

Τουρκία (Σενιόλ Γκιουνές): Τσακίρ, Ντεμιράλ, Σογιουντσού, Μεράς, Γιοκουσλού, Τουφάν, Τσαλχάνογλου, Ουντέρ, Κενάν, Γιλμάζ

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Φλορέντσι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Λοκατέλο, Μπεράρντι, Ιμόμπιλε, Ινσίνιε

Διαιτητής: Ντάνι Μακέλι (Ολλανδία)

Τηλεοπτικές μεταδόσεις

Πρόκειται για την πρώτη διοργάνωση του Euro, η οποία δεν θα μεταδοθεί από την ΕΡΤ. Ο ΑΝΤ1 είναι το κανάλι, που απέκτησε τα τηλεοπτικά δικαιώματα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και θα μεταδώσει ζωντανά τα 45 από τα 51 παιχνίδια.

Τα υπόλοιπα έξι -τα οποία αφορούν την τελευταία αγωνιστική των ομίλων, όπου τα ματς κάθε γκρουπ θα διεξαχθούν ταυτόχρονα- θα καλυφθούν από το Μακεδονία TV.

Από τις 11 Ιουνίου, λοιπόν, έως και τις 11 Ιουλίου, οι 24 κορυφαίες εθνικές ομάδες της Ευρώπης θα αναμετρηθούν σε 11 πόλεις, με τον μεγάλο τελικό και τους δύο ημιτελικούς να διεξάγονται στο Λονδίνο, στο εμβληματικό «Γουέμπλεϊ».

Το αναλυτικά το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Euro:

1η Αγωνιστική

Παρασκευή 11 Ιουνίου
22:00 Τουρκία - Ιταλία
Σάββατο 12 Ιουνίου
16:00 Ουαλία - Ελβετία
19:00 Δανία - Φινλανδία
22:00 Βέλγιο - Ρωσία
Κυριακή 13 Ιουνίου
16:00 Αγγλία - Κροατία
19:00 Αυστρία - Βόρεια Μακεδονία
22:00 Ολλανδία - Ουκρανία
Δευτέρα 14 Ιουνίου
16:00 Σκωτία - Τσεχία
19:00 Πολωνία - Σλοβακία
22:00 Ισπανία - Σουηδία
Τρίτη 15 Ιουνίου
19:00 Ουγγαρία - Πορτογαλία
22:00 Γαλλία - Γερμανία

2η Αγωνιστική

Τετάρτη 16 Ιουνίου
16:00 Φινλανδία - Ρωσία
19:00 Τουρκία - Ουαλία
22:00 Ιταλία - Ελβετία
Πέμπτη 17 Ιουνίου
16:00 Ουκρανία - Βόρεια Μακεδονία
19:00 Δανία - Βέλγιο
22:00 Ολλανδία - Αυστρία
Παρασκευή 18 Ιουνίου
16:00 Σουηδία - Σλοβακία
19:00 Κροατία - Τσεχία
22:00 Αγγλία - Σκωτία
Σάββατο 19 Ιουνίου
16:00 Ουγγαρία - Γαλλία
19:00 Πορτογαλία - Γερμανία
22:00 Ισπανία - Πολωνία

3η Αγωνιστική

Κυριακή 20 Ιουνίου
19:00 Ελβετία - Τουρκία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
19:00 Ιταλία - Ουαλία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
Δευτέρα 21 Ιουνίου
19:00 Βόρεια Μακεδονία - Ολλανδία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
19:00 Ουκρανία - Αυστρία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
22:00 Ρωσία - Δανία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
22:00 Φινλανδία - Βέλγιο ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
Τρίτη 22 Ιουνίου
22:00 Κροατία - Σκωτία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
22:00 Τσεχία - Αγγλία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
Τετάρτη 23 Ιουνίου
19:00 Σλοβακία - Ισπανία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
19:00 Σουηδία - Πολωνία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
22:00 Γερμανία - Ουγγαρία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
22:00 Πορτογαλία - Γαλλία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV

Νοκ άουτ - Φάση των «16»

Σάββατο 26 Ιουνίου
2Α – 2Β (19:00, Αμστερνταμ)
1Α – 2Γ (22:00, Λονδίνο)
Κυριακή 27 Ιουνίου
3: 1Γ – 3Δ/Ε/ΣΤ (19:00, Βουδαπέστη)
4: 1Β – 3Α/Δ/Ε/ΣΤ (22:00, Μπιλμπάο)
Δευτέρα 28 Ιουνίου
5: 2Δ – 2Ε (19:00, Κοπεγχάγη)
6: 1ΣΤ-3Α/Β/Γ (22:00, Βουκουρέστι)
Τρίτη 29 Ιουνίου
7: 1Δ – 2ΣΤ (19:00, Δουβλίνο)
8: 1Ε – 3Α/Β/Γ/Δ (22:00, Γλασκώβη)

Προημιτελικοί

Παρασκευή 2 Ιουλίου
ΠΡ1: Νικητής 6 – Νικητής 5 (19:00, Αγία Πετρούπολη)
ΠΡ2: Νικητής 4 – Νικητής 2 (22:00, Μόναχο)
Σάββατο 3 Ιουλίου
ΠΡ3: Νικητής 3 – Νικητής 1 (19:00, Μπακού)
ΠΡ4: Νικητής 8 – Νικητής 7 (22:00, Ρώμη)

Ημιτελικοί

Τρίτη 6 Ιουλίου
ΗΜ1: Νικητής ΠΡ2 – Νικητής ΠΡ1 (22:00, Λονδίνο)
Τετάρτη 7 Ιουλίου
ΗΜ2: Νικητής ΠΡ4 – Νικητής ΠΡ3 (22:00, Λονδίνο)

Τελικός

Κυριακή 11 Ιουλίου
Νικητής ΗΜ1 – Νικητής ΗΜ2 (22:00, Λονδίνο)

Αποποίηση ευθύνης

Ο ιστότοπος είναι μια πλήρως αυτοματοποιημένη υπηρεσία συνάθροισης, ταξινόμησης και ανάρτησης συνοπτικών ειδήσεων και νέων από άλλους ελληνικούς ειδησεογραφικούς ιστότοπους, μέσω της τεχνολογίας RSS. Δεν αναλαμβάνουμε καμία ευθύνη για την επάρκεια, ποιότητα, πληρότητα ή ακρίβεια των ειδήσεων και των νέων που δημοσιεύονται. Δείτε περισσότερα στο τμήμα "Αποποίηση Ευθύνης" των Ορων Χρήσης.

Δείτε ακόμα - Τελευταίες ειδήσεις