Είμαστε μια χώρα σε συνεχή απορροή του δυναμικού της. Μια χώρα σε απόσυρση, σε απόδραση, σε αποχώρηση. Εργαζόμενοι φεύγουν χωρίς να έρχονται άλλοι, πολίτες παθαίνουν δίχως ο αριθμός των γεννήσεων να αναπληρώνει το κενό, υλικά χαλάνε, λείπουν, ακυρώνονται και δεν αντικαθίσταται. Σχεδόν παντού ελλείψεις έμψυχου υλικού –και άψυχου φυσικά. Στα νοσοκομεία, στον αστυνομία, στην πυροσβεστική, στα σχολεία, στους Δήμους, σε υπηρεσίες. Και φυγή!
Δυο εφημερίδες αναδεικνύουν σήμερα τη φυγοκέντριση σε πολύ σοβαρούς και ιδιαίτερα νευραλγικούς χώρους τής Ελλάδας.
■ Τη διετία 2022-23 αποχώρησε συνολικά το 10% του προσωπικού στο Πολεμικό Ναυτικό, αποκαλύπτει η Καθημερινή. Και αυτό έχει οδηγήσει μάχιμες μονάδες, όπως οι φρεγάτες, να αποπλέουν με το 60% της δυναμικότητάς τους. Γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί το έργο, η δουλειά, αυξάνεται αντιστρόφως ανάλογα με τις όποιες αυξήσεις των μισθών. Και για τους έμπειρους αξιωματικούς «υπάρχει μια αγορά στον ιδιωτικό τομέα που παρέχει υψηλότατες αμοιβές» γράφει η Καθημερινή.
■ Η Εφημερίδα των Συντακτών είναι η άλλη σημερινή έκδοση που αναδεικνύει μια μαζική κίνηση προς την έξοδο –στα νοσοκομεία αυτή. «Τσουνάμι παραιτήσεων» γράφει και εξηγεί: Κάθε μήνα εγκαταλείπουν το ΕΣΥ 200-300 υγειονομικοί, το 2023 καταγράφηκαν 3.000 αποχωρήσεις και άλλες τόσες αναμένονται το 2004, ενώ υπολογίζεται ότι 10.000 άτομα έφυγαν από τη δημόσια υγεία τα τελευταία δυόμισι χρόνια.
Αλλά πέρα από τα δυο δημοσιεύματα, όλοι διαπιστώνουμε συνεχώς το ελλείπων προσωπικό στην καθημερινότητά μας. Σε μια διάρρηξη οικίας (από τις πολλές) στα περίχωρα της Αττικής, το πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα απάντησε στο τηλεφώνημα των πληγέντων ότι δεν έχει αρκετό προσωπικό για να στείλει και «αν θέλετε ελάτε να κάνετε μήνυση κατ’ αγνώστων».
Στους δρόμους αυτοκίνητα παρκάρουν στα πεζοδρόμια, κλείνουν διαβάσεις, κάνουν κάθε είδους παραβάσεις και η τροχαία απουσιάζει –προφανώς από λειψανδρία, αν όχι από τον εθισμό μας, πλέον, να βλέπουμε ολόκληρα οχήματα πάνω στα πεζοδρόμια και να μας αφήνουν αδιάφορους.
Καταμετρητής της ΔΕΔΔΗΕ όταν ρωτήθηκε από ένοικο πολυκατοικίας αν πλέον θα έρχονται για την καταμέτρηση της κατανάλωσης στο ηλεκτρικό ρεύμα κάθε μήνα, όπως έχει αναφερθεί μαζί με τα πολύχρωμα τιμολόγια, απάντησε με ερώτηση: «πώς θα προλαβαίνουμε και με ποιον κόσμο;»
Σε βραδινή ραδιοφωνική εκπομπή, που έχει ανοικτά μικρόφωνα για το κοινό, μπήκε θέμα για τη μετανάστευση των Ελλήνων. Πάμπολλοι ήταν ακροατές από το εξωτερικό που είπαν ότι έφυγαν και δεν σκέφτονται καν να γυρίσουν γιατί οι συνθήκες δουλειάς και ζωής είναι ασύγκριτα καλύτερες εκεί. Και πάμπολλοι της ημεδαπής δήλωσαν ότι προγραμματίζουν ή θα ήθελαν να φύγουν.
Και μια στατιστική κατάθλιψη: το 2023 οι γεννήσεις στην Ελλάδα ήταν 50% λιγότερες από εκείνες του 1985...
Αυτά και πολλά άλλα, κάνουν τον Έλληνα να νιώθει ότι ζει σε μια χώρα που έχει σχεδόν παντού κενά, που βολεύεται με μπαλώματα στη λειτουργία της (αναπληρωτές, συμβασιούχους κ.λπ.). Μια χώρα που διαρκώς αναχωρεί και αδειάζει: στην Υγεία, στην πολιτική Ασφάλεια, στην εθνική Ασφάλεια, στην Παιδεία, στις υπηρεσίες κοινής ωφελείας. Και, εν τέλει, μια χώρα που αδειάζει και η ίδια από τα παιδιά της που φεύγουν για τις «επαγγελματικές πατρίδες» τους.
Μια χώρα που πληρώνει τα επίχειρα των μνημονίων -αλλά όχι μόνο αυτών.
Αποποίηση ευθύνης
Ο ιστότοπος είναι μια πλήρως αυτοματοποιημένη υπηρεσία συνάθροισης, ταξινόμησης και ανάρτησης συνοπτικών ειδήσεων και νέων από άλλους ελληνικούς ειδησεογραφικούς ιστότοπους, μέσω της τεχνολογίας RSS. Δεν αναλαμβάνουμε καμία ευθύνη για την επάρκεια, ποιότητα, πληρότητα ή ακρίβεια των ειδήσεων και των νέων που δημοσιεύονται. Δείτε περισσότερα στο τμήμα "Αποποίηση Ευθύνης" των Ορων Χρήσης.